Szukając nowego samochodu, skupiamy się przede wszystkim na jego wyglądzie, atutach, wygodzie, mniej myśląc o wszelkich formalnościach, które czekają nas w momencie kupna. Ile kosztuje rejestracja samochodu w Polsce? W jakich sytuacjach konieczne będzie opłacenie dodatkowej akcyzy? Jakich dokumentów potrzebujemy?
Ile kosztuje rejestracja samochodu – jakie dokumenty są niezbędne?
Posiadanie pojazdu mechanicznego to przede wszystkim obowiązki, których musimy dopełnić. Podstawą jest wykupienie polisy OC, która wymagana jest przez polskie prawo. OC chroni nas i innych użytkowników drogi i pozwala na uzyskanie odszkodowania do np. naprawy samochodu czy pokrycia kosztów leczenia. Wysokość OC zależeć będzie od szeregu czynników – polisę możemy kupić bezpośrednio w biurze ubezpieczyciela lub też w sieci. Aby samochód mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, niezbędne okaże się też badanie techniczne, które odpłatnie wykonamy na stacji diagnostycznej. Jeśli samochód został sprowadzony zza granicy, niezbędne okaże się też opłacenie akcyzy. Z ważną polisą OC oraz badaniami technicznymi musimy udać się do wydziału komunikacji. Ile kosztuje rejestracja samochodu?
Ile trwa i ile kosztuje rejestracja samochodu?
Rejestracja samochodu odbywa się w dwóch etapach. Podczas pierwszej wizyty w urzędzie składamy niezbędne dokumenty i otrzymujemy tablice tymczasowe, które pozwolą na poruszanie się po polskich drogach przez 30 dni. W tym czasie urząd odezwie się, by odebrać nowe, stałe tablice, dowód rejestracyjny, nalepki kontrolne. Koszt rejestracji samochodu to ok. 180 zł. W cenie tej znajduje się również opłata ewidencyjna. Jeśli marzy nam się tablica rejestracyjna z własnym napisem, musimy przygotować się na znacznie wyższy koszt – taka tablica kosztuje ok. 1000 zł.
Comments are closed.