Odświeżyć wnętrze można nie tylko poprzez remont czy zwykłe odmalowanie ścian. Czasem wyjątkowy efekt można uzyskać zmieniając dodatki, przestawiając meble i stosując inne niedrogie sztuczki. Ciekawym rozwiązaniem może być również wykorzystanie szablonów dekoracyjnych. To przecież jedna z najstarszych metod dekoracji wnętrz.

Rodzaje szablonów dekoracyjnych

Na rynku dostępna jest spora ilość różnego rodzaju szablonów lub inaczej wzorników, pozwalających w łatwy sposób odtworzyć wybrany wzór na malowanej powierzchni. Kupić je można niemal w każdym markecie budowlanym czy sklepie z farbami do wnętrz. Szeroki wybór tego typu akcesoriów dostępny jest również w Internecie.

W sklepach najczęściej oferowane są szablony jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze są bardzo wygodne, bo zawierają warstwę klejącą, która skutecznie mocuje się je do malowanej powierzchni. Niestety po pomalowaniu i odklejeniu nadają się już tylko do wyrzucenia. Jeśli wybrany wzór ma być powielany więcej niż kilka razy, zwykle lepiej jest wybrać wielorazowy szablon dekoracyjny.

Pamiętajmy jednak, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu mało kto kupował szablony dekoracyjne. Większość malarzy i właścicieli mieszkań przygotowywało je samodzielnie, zwykle z kawałka tektury, wycinając kształt własnego pomysłu lub odbijając wcześniej znaleziony wzór.

Jak korzystać z szablonów dekoracyjnych?

Odtwarzanie zdobień za pomocą szablonu z pozoru jest bardzo łatwe, jednak, jak niemal wszystko, wymaga pewnej wprawy. By nie zniechęcić się na samym początku, warto spróbować swoich sił wykorzystując szablony jednorazowe. Takie wzorniki dzięki warstwie klejącej dobrze przylegają do podłoża i nie przesuwają się. Przy szablonach wielorazowych, jak i tych własnej produkcji, trzeba się każdorazowo upewnić, że ściśle przylegają do podłoża.

Farbę na wzór można nanosić zarówno pędzlem, sprayem, jak i specjalnym pistoletem malarskim. Ważne jest jednak by dobrze zabezpieczyć powierzchnię wokół wzoru, tak by jej nie zabrudzić. Równie ważne jest też by wybrać dość gęstą i szybko schnącą farbę, tak by podczas malowania nie tworzyły się zacieki.

Do czego można wykorzystać szablony dekoracyjne?

Szablony najczęściej wykorzystuje się, by ozdobić jakieś elementy na ścianach. Może to być jeden duży wzór, który będzie stanowił wręcz obraz namalowany bezpośrednio na ścianie. Może to być również seria mniejszych lub większych kształtów, które będą ze sobą współgrały.

Szablony malarskie można wykorzystać także do ozdobienia czy odświeżenia różnego rodzaju przedmiotów codziennego użytku. Mogą to być zarówno meble czy artykuły dekoracyjne, jak i na przykład wazony i donice.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.szabloneria.pl/k31,szablony-z-tworzywa.html.

Author

Comments are closed.