Zagadnienie przysmaków oraz tego, w jakich okolicznościach i jak je podawać koniom, wzbudza wiele emocji. Jeźdźcy nierzadko obawiają się, że przyzwyczajone do smakołyków konie będą przeszukiwać kieszenie lub też stracą szacunek do jeźdźca. Smakołyki mogą być jednak motywatorem do dalszej pracy. Jak podawać przysmaki koniom w sposób prawidłowy?

Kiedy i jak podawać przysmaki koniom?

Zanim przejdziemy do zagadnienia, jak podawać przysmaki koniom, warto pamiętać, żeby wybrane przez nas smakołyki były zarówno smaczne, jak i zdrowe. Szeroki wybór przysmaków pozwoli na wybranie wartościowego produktu, który będzie nagrodą dla konia. Przysmaki dla konia powinny być dla niego przede wszystkim motywatorem – przysmaki powinniśmy podawać zarówno po dobrze wykonanym zadaniu, jak i w formie zacieśniania więzi między jeźdźcem a koniem.

Jak podawać przysmaki koniom? Przysmaki powinny być podawane na otwartej dłoni wyciągniętej ręki. Karmienie na dystans pozwoli uniknąć przeszukiwania kieszeni przez konia, co z czasem może stać się naprawdę uciążliwe. Warto też pamiętać, aby nie chować rąk do kieszeni – koń szybko zorientuje się, że to właśnie tam znajdują się przysmaki, co zachęci go do szperania. Jeśli zwierzę nadmiernie ekscytuje się przed podaniem smakołyku czy podgryza dłoń, powinniśmy zacisnąć dłoń i schować ją za siebie, do czasu, aż koń się uspokoi. Z czasem koń oswoi się z karmieniem z ręki.

Jak podawać przysmaki koniom z klikerem?

Niezwykle przydatnym narzędziem podczas pracy z koniem może okazać się kliker. To niewielkie urządzenie wyda charakterystyczny dźwięk, który będzie oznaczał dobrze wykonane zadanie. Po kliknięciu klikerem podajemy zwierzęciu smakołyk. Koń szybko skojarzy dźwięk klikera z przysmakiem. To dobry sposób na naukę i motywowanie konia do pracy.

 

 

Author

Comments are closed.